sadsad x
asdasd
Tesettür Elbisede Toplumsal Değişiklikler

Tesettür Elbisede Toplumsal Değişiklikler

12 Haziran 2018

Eski Türk kadın kıyafetlerinden bir tanesi olan tesettür elbise iç giyim üstüne giyilen çok bol bir giyecektir. Eskiden kadınların örtünmek için giydikleri elbisenin ismidir. Kolları ve kol ağızları çok geniştir. Etek topuklara kadar inmektedir. Eski zamanlarda tesettür elbise, yaşmak denen yüz örtüsüyle birlikte kullanılırdı.

 

 Tesettür Elbiselerde Siyah ve Mat Renklerin Değişimi

 

            Tesettür elbiseler Engürü sofu denen Türk dokumalarından yapılmaktaydı. Bunun dışında tafta, atlas, ipek, çuha, fantazi kumaşlardan da olurdu. Zamanla tesettür elbiselerin şekilleri değişmiştir. 20. yüzyılın başında çarşafın yayılması üzerine tamamen ortadan kalkmıştır. Sonraları tesettür elbise yerine çarşaf kullanılmaya başlanmıştır. Genelde düz, sade olanların yaygındır. Bunun yanı sıra cepleri, kolları ve yakaları işlemeli olanları da vardır.

 

            Modaya göre siyah ve füme gibi koyu renkli, arka yakası uzun, bedeni bol ve dar olanları da giyilmekte idi. Tesettür elbisenin kırmızı renkli olanı da gençler arasında yaygındı. Eskiden tesettür elbise boyun kısmını tam olarak örtmediği için kadının baş ve yüzü yaşmakla kapatılırdı. Kombin yaparken de ayakkabının, çantanın, kemerin ve şemsiyenin renginin tesettür elbiseninkine uygun olmasına çok özen gösterilirdi. Kombinlerken günümüz kadınları gibi eskiler de çok dikkat ederlerdi.

 

 Kumaş ve Desen Çeşitliliği ile Tesettür Kıyafetlerin Değişimi

 

            Sonradan Avrupa fabrikaları bu kumaşları taklit etmiştir. Tesettür elbise, zamanla şekil bakımından değişikliklere uğramıştır. Yakalarına dantel kırmalar konulmuş, önüne ilik, düğme, fermuar yapılmıştır. En çok kibarlar ve saraylılar Avrupa kadınlarının uzun elbiselerine benzeterek, tesettür elbisenin sadeliğini bozmuşlardır. Tesettür elbise bundan sonra yalnızca yaşlı kadınların giydiği bir kıyafet halini almıştır.

 

            Günümüzde değişik tasarımları mevcuttur. Örneğin içi kürk gibi kalın olanları da vardır. İnce kumaştan yapılanları da vardır. Bu durum mevsim değişikliğine göre insanları farklı düşünmeye itmiştir. Günümüze yaklaştıkça normal giyinen bayanların kıyafetlerine benzer giysiler olarak karşımıza çıkmıştır. Tesettür elbisenin farklı formlarını ve siyah, mavi, bordo gibi farklı renklerini görmek mümkündür. Arkası uzun önü kısa modelleri de mevcuttur. Ayaklara kadar uzanan etekleri olan model de mevcuttur. Bol kesim, yarasa kol veya klasik şekilde pek çok tesettür elbiseye günümüzde rastlayabilirsiniz

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.