sadsad x
asdasd
Ferace Ve Kışlık Ferace Nedir?

Ferace Ve Kışlık Ferace Nedir?

25 Şubat 2019

Kadınların tesettür giyim olarak pek çok tercihi vardır. Yöresel ve farklı nedenlerle giyim tarzlarını benimsemişlerdir. Ferace bu giyim tarzlarından birisidir. Genellikle tesettürlü hanımlar tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde yeni yaygınlaşmış olsa da yüzyıllar önce Türk hanımların kullandığı bir giysi olduğu bilinmektedir. Başa yaşmak bağlayarak kıyafet tamamlanmıştır. Geçmişi itibari ile bize ait bir kıyafet olmasına rağmen kullanımı sınırları aşmıştır.

 

            Manto ya da pardösünün aksine bol ve uzun olmasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Geniş bir tasarımı vardır. Kollar ve beden bol etekler topuklara kadar uzanmaktadır. Fermuar ya da düğme ile kapama yapılır. Kullanım rahatlığı ve her kıyafetin üstünde sıkıntısız giyilmesi tercihi yükseltir. Mevsimine göre farklı kumaşlarla hazırlanır ve kullanılır. Tesettür modasında da artık tek tip olmaktan çıkmıştır. Yaş ve beğeniye göre kumaş ve renk tercihleriyle tasarımlar yapılmaktadır. Feracelerde kumaş seçimleri de mevsimine göre yapılır. Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde kışlık feraceler tercihen kalın kumaştan yapılır.

 

 Kışlık Ferace Kumaş Çeşitleri

 

            Kalın Örgülü Esnek Kumaşlar; Kışlık feracelerde en çok bu kumaşlar tercih edilir. Duruş ve modelin kullanımında sonuç tatminkardır. Her yaştan tesettürlü hanımın tercihinin başında gelir. Pek çok renk ve model rahatlıkla tasarlanır.

 

            Keten; Kalın kışlık ketenlerden de üretilen feraceler daha çok pileli ya da tasarım olarak üretilir. Fazla dökümlü olmasa da sık tasarım arayanların tercihleri arasındadır.

 

            Kalın Pamuklu Kumaşlar; Bu kumaş, sıcak tutması için tercih edilir. Yumuşak dokulu pamuklu kumaşlar feracenin modelinden uzaklaşmadan hazırlanır.

 

            Yünlü Kumaşlar; Dokuması dökümlü olmaya müsait yünlü kumaşlar tercih edilir. Kışlık yörelerde vazgeçilmez tercihtir.

 

            Çuha; Genellikle yeşil olan pamuklu bir kumaştır. Feracelerde tercihen kullanılmaktadır.

 Kışlık feraceler genellikle soğuk iklimin hüküm sürdüğü illerde daha çok tercih edilir. Kalın giyimin üstüne yine ağır mantolar hareket kabiliyetine büyük oranda engel olmaktadır. Bol kullanımı hanımların rahat etmesi için idealdir.

 

            Kışın kullanılan feraceler kalın olsa tek tip değildir. Çeşitli süslemeler ve modeller geliştirilmiştir. Orta yaş ve üzeri koyu renkli sade modeller tercih etse de genç hanımlar daha geniş seçenekler aramaktadır. Daha canlı renkler ve aksesuarlar kışlık modellerde de rahatlıkla uygulanabilir. Kışlık ferace artık manto ve pardösünün yerine büyük oranda tercih edilmektedir. Rahatlık ve şıklığı bir arada bulmak mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.