sadsad x
asdasd

Hırka

Sözlükte "delmek, yırtmak" anlamına gelen hark kökünden türeyen ve günümüze gelen hırka "kumaş parçası, yamalık, yamalı elbise" anlamlarına gelen hırka demektir. Yamamak anlamına gelen rak'a kelimesinden türetilen murakka da hırka anlamında kullanılır. Çıktığı ilk zamanlarda zahit, sufilerin ve tarikat mensuplarının; zühd ve takva sembolü olarak giydikleri hırkanın şekli geçmişten günümüze göre epey değişmiş ve pek çok çeşidi ortaya çıkmıştır. Arapçada hırka, ince veya baklava dikişli kumaştan üstlük veya yırtık derviş giysisi anlamlarına gelmektedir. 

 

 Hırka Nedir?

 

 Hırka, kalın veya yün kumaştan yapılan ya da örülen, genelde önü açık olan, uzun kollu giysidir. Üstelik hırkanın çeşidi ve biçimi insanların bağlı oldukları tarikatın kurallarına göre farklılık gösterir. 

 ​​​​​​Günümüzde hırka, her renk ve çeşitte rahatlıkla bulabileceğimiz hem erkek hem kadınlar için üretilen ve birçok farklı modelleri bulunan bir üst giysidir. Kumaşına ve yününe göre farklı kalınlıklarda olabilir. 

 

 Boyutları da oldukça çeşitlidir. Bolero boyunda hırkalara rastlayabileceğiniz gibi ayak bileğinizin boyunda da hırkalar bulabilirsiniz. Cepli, cepsiz, diz üstü, diz altı, bel boyunda, ayak bileği boyunda, salaş, dar, düğmeli, düğmesiz, fermuarlı, çıtçıtlı, kapüşonlu, kapüşonuz pek çok model ve tarzda hırka bulabilirsiniz.

 

 Pandemide çoğumuz sosyal medyada vakit geçirdiğimiz için pek çok farklı alanda paylaşımların arttığını biliyoruz. Bu yönde hırka örme modelleri ile ilgili de çeşitli eğitim videoları sosyal medyada yayınlanmış, evde kaldığımız bu uzun süre içerisinde kendimiz veya sevdiklerimiz için hırka örme maceralarına atılmışızdır. Bu bağlamda hırka örme teknikleri ve çeşitleri oldukça gelişmiştir. Pek çok tarzda hırka modelleri günümüz modasına uygun olacak şekilde ortaya çıkmıştır. 

 

 Hırka Ne Zaman Giyilir?

 

 Hırka, genellikle yünden örülen, günümüzde ise kalın herhangi bir kumaştan üretilen ve bununla beraber sıcak tutma amacı taşıyan bir üst giysisi olduğu için soğuk havalarda, mevsim geçişlerinde veya kumaşına göre serin yaz gecelerinde bile giyime uygundur. 

 

 Hırka Nerelerde Bulunur?

 

 Karşınıza çıkabilecek herhangi bir giyim mağazasında, butiklerde, pazarlarda ve kermeslerde hırka bulabilir, hatta kendiniz dahi örebilirsiniz. Rengarenk yünlerle, kendi istediğiniz uzunlukta ve modelde hırka örmek için internette yayınlanan videoları izleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Ben örgü ile uğraşamam diyenler ise modaselvim.com gibi internet giyim mağazalarından hırkalarını satın alabilirler.

 

 ​​​​​​

Filtrele

4

Modaselvim Kap/Kaban Desenli Tesettür Kimono 1257EY565 Gül Kurusu

4

Modaselvim Kap/Kaban Desenli Tesettür Kimono 1257EY565 Mint

4

Modaselvim Kap/Kaban Desenli Tesettür Kimono 1257EY565 Lila

4

Modaselvim Kap/Kaban Desenli Tesettür Kimono 1257EY565 Bej

4

Modaselvim Kap/Kaban Desenli Tesettür Kimono 1257EY565 Laci

4

Modaselvim Hırka Şal Yakalı Tesettür Hırka 10336KL398 İndigo

4

Modaselvim Hırka Şal Yakalı Tesettür Hırka 10336KL398 Gül Kurusu

4

Modaselvim Hırka Şal Yakalı Tesettür Hırka 10336KL398 Bej

3

Modaselvim Hırka Taş İşlemeli Hırka 3098WW443 Bordo
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.