Ferace Neden Tercih Edilir?

Ferace Neden Tercih Edilir?

30 Aralık 2022

Ferace, Türk giyim geleneğinin kadim giysilerinden biridir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadece kadınlar değil erkekler de ferace giyinirdi. Kadınların giydiği feracelere zenan, erkeklerin giydiği parşömenlere parşömen adı verilirdi. Aynı zamanda yerel ve günümüzde en popüler giyim ürünlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Ferace Nedir?

Ferace kelimenin Arapçadan Türkçeye geçmiş halidir. Osmanlı döneminden günümüze pek çok elbise isminin Arapçadan geldiği bilinmektedir.

Neden Ferace Tercih Edilir?

Bu kıyafet bol olduğu için genellikle tesettürlü bayanlar tarafından tercih edilmektedir. İç ve beden detayları görünmediği için giyilebilir. Giymenin bir başka nedeni de rahat olmasıdır. Ferace alırken kumaş kalitesine dikkat ederseniz hem sıcak hem de soğuk mevsimlerde giyebilirsiniz.

Aynı zamanda ferace kelimesi Arapça bölmek, ılımlılık anlamına gelen ferecciye kelimesinden gelmektedir. Türkçede bu kelime ferace olarak bilinir. Feraceler bugün hala yüksek üretimdedir. Birçok giyside olduğu gibi, birçok farklı ferace kumaş türü vardır. Kaliteli olduğu bilinen kumaşlardan biri de petek kumaştır.

Bu giysi diğer tesettür giysilere göre daha kaliteli ve pratiktir, bu nedenle fiyatı biraz daha yüksektir. Fermuarlı, düğmeli ve bağcıklı modelleri mevcuttur. Siyah en çok tercih edilen renklerden biridir. Yeşil, mor, gri ve beyaz ferace modelleri de mevcuttur.

Siyahın tercih edilmesinin temel nedeni göze çarpmaması ve fazla kir tutmamasıdır. Ferace Moda Selvim web sitemizden online olarak sipariş edebilirsiniz.

Mevsime Göre Ferace Seçimi Hakkında

Ferace her mevsim, her yaştan kadına hitap ediyor. Aynı zamanda günlük hayatta, iş hayatında ve okul hayatında rahat kullanım için pek çok çeşidi vardır. Ferace yapılırken genellikle mevsimsel farklılıklar dikkate alınır.

Kışın daha kalın kumaşlı koyu renkli feraceler tercih edilirken, yazın ise tam tersine güneş ışığını çekmemesi gereken hafif kumaşların yanı sıra terletmeyecek daha hafif kumaşlar tercih edilir. Mevsimlik feracelerde mevcuttur. Feraceleri her zaman ve her mevsimde en uygun şekilde ve daha rahat kullanabilirsiniz.

Moda Selvim web sitemizler farklı çeşitte kumaş türlerinde ve farklı farklı renklerde pek çok ferace bulunmaktadır. Her bedene göre ürün bulunur. Pek çok farklı model mevcuttur. 

Moda Selvim ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak ve geniş ürün yelpazemize göz atmak isterseniz https://www.modaselvim.com/ferace adresine bakabilirsiniz.


 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.