sadsad x
asdasd
Süet Nasıl Temizlenir?

Süet Nasıl Temizlenir?

25 Eylül 2017

Duruşuyla asilliği simgeleyen süet, kullanım konusunda ne kadar zor olsada hanımların en sevdiği parçalar arasında yer alıyor. Modası asla geçmeyen süet ile kendinize has, özel tasarımlar yapabilirsiniz. Peki tasarımlarımızda kullandığımız süet kumaşınız kirlenir ya da lekelenirse ne yapmalıyız?

Süet, yeri geldiğinde şık yeri geldiğinde spor duruşuyla dolaplarımızın havalı elbiseleri arasında yer alıyor. Her ortama ayak uyduran giydiğiniz zaman sizi asil gösteren bu kumaşın bakımını yaparsanız, size uzun yıllar eşlik eder. Unutmayın süet bir kere kirlenirse ve temizlemesini bilmezseniz, sevdiğiniz parçanızı çöpe atmış olursunuz. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına süet kumaştan yapılan bu tarz elbiselerimizi, ya da parçalarımızın süet kısımlarını temizlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Süet Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Süet kumaştan oluşturulan ceket, elbise, yelek, çanta, ayakkabı veya diğer parçalar… İşte biz hanımlar dolaplarımızda kesinlikle bir süet parçaya yer veririz. Bazen yıllar önce aldığımız süet kumaşlı bir elbisemizi atmaya kıyamayıp dolabımızın bir köşesinde yıllarca özenle saklıyoruz. Süet parçamızı saklarken de beyaz kağıda sararız. Böylelikle daha uzun yıllar kullanmış oluruz. Ancak bazı durumlarda tesettür elbisemizi yani süet parçamızı giymekten çok çekiniriz. Neden diye sorarsak? başına bir şey gelmesinden kirlenmesinden lekelenmesinden korktuğumuz için cevabını alırız. Artık bu korkunuzu bir kenara bırakın ve sevdiğiniz süet parçalarınızın kirlenmesinden başına bir şey gelmesinden korkmadan rahatlıkla giyin. Bu yazımızı sizlerin "Süet nasıl kolay temizlenir?" sorularınıza cevap olarak hazırladık. Hadi gelin hep birlikte bu sorunuzun cevabını okuyalım. 

Süet Temizliği Nasıl Yapılır?

Dolabınızda süet kumaştan sevdiğiniz bir elbiseniz var. Ancak başına bir şey gelecek diye giyemiyorsunuz. Bunu okuduktan sonra gönül rahatlığıyla istediğiniz süet detaylı elbisenizi giyebilirsiniz.

Lekeli olan kısmı şişirin ve kurutun

Süet ceketiniz, ayakkabınız veya diğer süet eşyanız ıslanmış ise, öncelikle hiç bir şey sürmeden kurutun. Çamur olsa dahi üstünde bırakın kurutmaya. Eğer çamur var diye almaya kalkarsanız, yayarsınız. Süet çok hassas bir kumaştır. Üzerinde leke olan süet kumaşınızı şişirerek kurutmaya dikkat ediniz. Çantanız da leke varsa, çantanızın içini doldurun. Ayakkabınızda ise ayakkabınızı, elbisenizde leke varsa her neresi ıslanmış veya lekelenmişse orayı şişirmeye özen gösteriniz.

Süet Fırçası

Süet parçaları seviyorsanız evinizde kesinlikle süet fırçanız da olmalıdır. Bezden ve diğer temizleme malzemelerinden daha iyi temizler. Süet fırçası, bir tarafı genellikle yumuşak diğer bir tarafı ise sert olarak üretilir. Lekelenmiş, temizlemek istediğiniz yeri öncelikle fırçanın yumuşak tarafı ile daha sonra sert tarafıyla yumuşak hareketlerle temizleyin.

Üzerinde Leke Kalan Süet Temizliği Nasıl Yapılır?

En sevdiğiniz süet parçanızın üstünde leke kaldıysa, kesinlikle beklemeden çıkarın.  Süet kumaş üzerinde leke ne kadar fazla kalırsa kumaşa hemen işler ve çıkarılması da bir o kadar zor olur. Kumaş veya parça üzerinde kalmış lekeyi hazır hale getirmek için öncelikle temiz bir havluyla siliniz. Havluyla hazır hale getirdikten sonra, silgi ile siliniz. Ancak silginizi, renksiz, beyaz silgilerden tercih etmelisiniz. Baktınız silgi yetersiz kaldı, tırnak törpüsüyle kumaşa zarar vermeden çıkarmayı deneyebilirsiniz.

Elbiseniz yahut süet parçanızın herhangi bir yerinde dökülen leke yağ lekesi ise, yağ dökülen yerin üstüne karbonat dökün ve lekenin biraz çekmesini bekleyin. Daha sonra temizleme işlemine devam edebilirsiniz.

Diğer bir işlem olarak ne kadar pahalı da olsa kesin çözüm sunabilecek olan kuru temizleme yerleri. Ancak her kuru temizleme şirketi süet parçaları kabul etmiyor. Bunun için öncelikle iyi bir araştırma yapmalısınız.

Süet, deri satan mağazalarda özel deri kumaş temizleyicilerinden de faydalanabilirsiniz. Mağazalarda satılan bu temizleyiciler, doğal yada doğala yakın olarak lekeyi temizlemenize yardımcı olacaktır.

Süet temizlerken bir diğer etkili yöntem ise, süet koruma spreyleri. Süet koruma spreyini elbisenizin üstüne veya süet parçanıza belli aralıklarla uzaktan sıkabilirsiniz. Koruma spreyi sayesinde sevdiğiniz süet parçanızın üstüne sıkınızı ve kurumasını bekleyin. Böylelikle süet parçanızı uzun süre korumuş olacaksınız.

Süet Parçalarınıza Özen Gösteriniz

Duruşuyla asilliği simgeleyen süet, her dolapta kesinlikle bulunmalıdır. Kombinlerinizde en büyük yardımcınız olacak bu parçayı, gözünüz gibi de bakmalısınız. Şunu da sakın unutmayın, sakın bunlar gözünüzü korkutmasın.  Süet ne kadar zor bir parçada olsa, artık günümüzde gelişen teknolojiyle bu sorun ortadan kalkıyor. Süet parçaları incelemek için tıklayınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.