sadsad x
asdasd
Mont Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mont Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

11 Aralık 2020

İnsanların genellikle soğuk havalarda kullandıkları etkin bir ısınma yöntemidir. İlk zamanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için insanlar ayı derisi gibi giysiler kullanmışlardır. Günümüzde daha çok moda halini alan bu durum soğuk havalardan korunma niyetini kaybetmektedir. Mont seçerken kesinlikle kişisel tecrübelerinizi ve fiziksel özelliklerinizi göz önüne almalısınız. En ideal mont seçimi sayesinde çok uzun yıllar kullanmanıza neden olabilmektedir.

Doğru Montu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Unutulmalarıdır ki doğru mont seçimi kış hastalıklarının önüne geçmenize sebep olmaktadır. Ayrıca şık bir görünümde elde ederek kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Günlük mont veya spor mont olarak türlere ayrılabilen mont çeşitlerinin seçilmesine dikkat edinilmelidir.

Öncelikle mont alınmadan önce bulunduğunuz coğrafyanın şartlarını göz önüne almalısınız. Sıcaklığın minimal olduğu coğrafyalarda yalıtımlı montlar kesinlikle önemlidir. Sıcaklığın daha yüksek olduğu coğrafyalarda ise daha çok kısa ve hafif montlar tercih edilebilir.

Spor yaparken kullanacağınız montlarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur size ayak bağı olmamasıdır. Sağlığınızın bozulmaması için tercih edeceğiniz spor montlarını yaptığınız spora göre belirlemelisiniz. Çünkü nabız hızınızın arttığı durumlarda üşüme oranınızı azalmaktadır. Fakat sporda dinlenme aralarında tekrar dinleneceğiniz içim üşümemeniz gerekmektedir. Isı yalıtımı yüksek montlar terleme esnasında rahatsızlık verebilir. Bunun yerine kalın ve dolgu malzemesi yüksek olanların tercih edilmesi daha mantıklı olmaktadır.

Doğa Yürüyüşü İçin Ve Kamp İçin Ne Tür Montlar Tercih Edilmelidir?

Doğada yürüyüş sporu son zamanlarda en çok revaçta olan faaliyetlerdir. Montumuzun doğada karşımıza çıkacak olana her türlü doğa olayına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Günlük hayatta da tercih edebileceğimiz yetkinlikte olan bu kıyafetler özel üretilmektedir. Eğer sıcaklığın çok düşük olmayan mekânlar tercih ediliyorsa hafi montlar giyilebilir.

Doğa yürüyüşlerinde sürekli hareket halinde olmanız nedeniyle içerisinde rahat hareket etmeniz gerekir. İki katmanlı montlar tam bu gibi durumlarla karşılaşmanız halinde kullanılmalıdır. İçi pamuklu ve astarlı olan ve dışında yağmur engelleyici kumaş bulunan kıyafetler daha mantıklı seçimlerdir. Bu tarz montlar seçmeniz durumunda hava durumunun ani değişimleri sisiz kesinlikle etkilememektedir. Eğer sizi yarı yolda bırakmayan mont istiyorsanız kaliteli markalardan faydalanınız.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.