sadsad x
asdasd
Ferace Nedir?

Ferace Nedir?

18 Mart 2021

Bu kelime Ferc mastar halinden gelmektedir. Bir tür elbisedir, giyim kıyafetidir. Ferace eski zamanlarda, kadınların dışarıya çıkarken kullandıkları çarşafa benzer entari olarak adlandırılmaktadır. Bu elbise bol, ferah, giyen kişinin hatlarını belli etmeyen çok rahat bir kıyafettir. Çeşitleri bulunmaktadır.

Namaz Feracesi

Namaz elbisesi olarak kullanılan ferace her renkte tasarlanabilmektedir. Namaz kılarken büyük kolaylık sağlar. Özellikle normalde tesettür giyinmeyen ancak namaz kılan kadınlar için büyük rahatlıktır. Bu ferace kapşon şeklinde baş örtüsü ile birleşik de olabilir. Çeşitleri çok fazladır. Her renkte, baş örtülü baş örtüsüz, her kumaştan üretilebilmektedir. Namaz vakti geldiğinde, evde veya dışarıda kıyafetiniz üzerine giyilmek suretiyle kullanılır. Ön kısmı bağcıklı, fermuarlı veya düğmeli olabilmektedir. Ayak bileğinize kadar uzanan, uzun kollu bol bir ceket olarak da tarif edilebilmektedir. İçinize ne giydiğinizi, ferace içinde ne olduğunu göstermez. Transparan değildir. Başörtüsü ile birleşik olan feraceler, sizi namaz kılarken kayan, dikkat dağıtan baş örtüsü sorunundan da kurtarmaktadır.

Sufi Feracesi

Mevlana’nın hikayelerinden gelir. Rivayete göre bir sufi çok sıkılmıştır. İçi çok sıkılan daralan kalbi sıkışan sufi, üzerindeki kıyafetinin önünü yırtar. Bu onu ferahlatır. Ferahlatan elbise manasıyla ferace kelimesinin bir anlamının da buradan geldiği söylenebilmektedir.

İlim Adamı Feracesi

Ulemaların, din adamlarının, ilim adamlarının giydiği cübbeye benzer, bol önü açık ceket şeklindeki giyim ürünü. Bu üründe ferace olarak adlandırılmaktadır. Din adamlarının kıyafetleri üzerine giydiği mesleki ceket ya da cübbe olarak adlandırılabilirler.

Ferace Kumaşı

Kaynaklarda eski zamanlarda Müslümanların ipekten Müslüman olmayanların ise pamuklu bir kumaştan ferace giydikleri belirtilmektedir. Günümüzde bu değişmiştir. Mevsimlere göre kumaş renk ve türü değişkenlik gösterebilmektedir. Yazın daha ince terletmeyen fakat yine iç göstermeyen kumaşlar tercih edilir. Kışın ise aksine sıcak tutan daha kalın kumaşlardan üretilebilir. Renk ve desen konusunda günümüzde oldukça çeşitlilik mevcuttur. Feraceler çok kullanışlı olmakla birlikte çok da şık olabilirler. Ferace seçimi kişinin neye önem verdiğiyle ilgilidir. Çok çeşitli model, renk ve desenler arasından kişi istediğini seçebilir. Sade bir ferace olabileceği gibi taşlı gösterişli bir feracede olabilir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.