sadsad x
asdasd
Ferace Nedir

Ferace Nedir

11 Şubat 2021

Bu, Türk giyim geleneğinin son hali. Asaletten daha eski bir palto. Osmanlı Devleti kadınları ve kız çocukları ferace giyerler. Dervişlerin giydiği kıyafetlere zenane, erkeklerin giydiği kıyafetlere ise merdane denir. Şimdiki dönemde ise sokakta kadınlar tarafından giyilen, gevşek bir sırt ve yakasız ceket tarzı bir üsttür. Geçmişte siyah ve yeşil ilk tercihler olsa da artık hemen hemen her renk için kullanılıyor.

Geniş kollar ve büyük beden kullanımı rahattır. Kapşonlu olanlar da var. Ayak bileğine kadar geniş yakalı. Ön kapakta düğme veya fermuar bulunur. Cepli veya cepsiz olabilir. Tesettür elbise içindeki tek parça ile ceket arasındaki seçim budur. Mevsimsel olarak üretilir. Tesettürlerin rahatlığı söz konusu olduğunda tercihleri ​​artmıştır. Bazı modaya uygun tasarımlar var.

Bu palto, vücut hatlarını hiçbir zaman göstermediği için kadınların tercihini artırdı, ancak tesettür kıyafetleri arttı. Genellikle süslü ve geniş kumaşlardan yapılır. Mevsim ve kullanım şartlarına göre renk ve kumaşa göre üretilmektedir. Kışlık ve yazlık modellerde farklı kumaşlar kullanılmaktadır.

Yazlık Feraceler

Yaz uykusu nedeniyle terlemeyen, ancak iç dekorasyonu göstermeyen ince kumaşlar kullanmamak en iyisidir. Atlas, keten ve kaliteli pamuklu kumaşlar tercih edilmektedir. Kapsama esnekliği. Siyah ve koyu renkler yazın güneş ışığını çektiği için açık renkler tercih edilir. Ancak gençler çoğunlukla açık renkler kullanıyor. Orta yaşlılarda ise koyu renk biraz daha ön plandadır.

Kışlık Feraceler

Katların ve son katların değiştirilmesi tercih edilir. Geniş fakat kalın kumaşlar da kullanılabilir. Renk sizin seçiminiz. Koyu kahverengi ve koyu yeşil akla ilk gelen şeylerdir. Yine yaygın olarak ve uzun süre kullanılmaktadırlar.

Kullanım Alanına Göre Feraceler

Ferace'nin siyah, beyaz ve krem ​​renkleri hacı kadınların tercihi oluyor. Keten, atlas veya yumuşak kumaştan yapılmıştır. Genellikle tek tip olur. Günlük kullanıma göre daha zengindir. Ferace'nin uzun bir geçmişi olmasına rağmen bu güne kadar devam etmektedir. Çarşaf veya ceket yerine başörtülü kıyafet tercihi kategoriyi artırıyor. Yaşa, bölgeye, mevsime ve zevke göre tasarlanmıştır. Tercihlere göre dekorasyon ve desenler için kullanılan ferace, moda alanında yerini almıştır. Artık tesettür giyim satılan her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.