sadsad x
asdasd
Ferace Nedir?

Ferace Nedir?

07 Mayıs 2019

Türk giyim geleneğinin günümüze taşınmış halidir. Çarşaftan çok daha eski bir dış giysidir. Ferace Osmanlıda kadınların yanı sıra dervişlerinde giyimi olmuştur. Kadınların giydiklerine zenane, erkeklerin ve dervişlerin giydiklerine de merdane adı verilmekteydi.

 

             Eskiden daha çok siyah ve yeşil olarak tercih edilirken şimdilerde hemen her renkte kullanılmaktadır. Geniş kolları ve bedeni ile kullanımı rahattır. Kapüşonlu olanları da vardır. Geniş yakalı ve ayak bileklerine kadar uzundur. Ön kapamada düğme ya da fermuar vardır. Cepli ya da cepsiz olabilir. Tesettür giyimde çarşafla manto arasında kalan seçimdir. Mevsimsel olarak üretilmektedir. Tesettür giyimde rahatlık açısından tercihi yükselmiştir. Şık tasarımlar olarak karşımıza çıkan modelleri vardır. Vücut hatlarını asla göstermediği için hanımların tercihini yükselten bu dış giyim tesettür giyimde yükselmektedir.

 

             Genellikle fantezi ve çuha kumaşlardan üretilmektedir. Mevsime ya da kullanılacağı duruma bağlı olarak renk ve kumaşlara göre üretilirler. Kışlık ve yazlık modellerde farklı kumaşlar kullanılır.

 

            Yazlık Feraceler; Yaz mevsiminin rehaveti acısından terletmeyen, İnce ancak iç göstermeyen kumaşlar tercih edilir. Atlas, keten, ince pamuklu kumaşlar ilk tercihlerdir. Esnek olanlar dökümlü durmasını sağlar. Siyah ve koyu renkler yazı aylarında güneş ışınlarını çektiği için daha açık renkler tercih edilir. Ancak genç kesim daha çok açık renkleri kullanmaktadır.

 

            Kışlık Feraceler; Daha çok manto ve pardösü yerine tercih edilir. Gene geniş kesimli ancak kalın kumaşlar kullanılmaktadır. Renk tercihin koyudur. Siyah kahverengi ve koyu yeşil ilk akla gelenleridir. Kalın pamuklu, kalın keten, çuha, kaşmir ve yünlü kumaşlar dan üretilirler. Yine bol ve uzun olarak kullanılırlar.

 

            Kullanım Alanına Göre Feraceler; Siyah, beyaz ve krem rengi kullanılan bu feraceler, hac vazifesi yapacak hanımların tercihidir. Keten ve atlastan ya da esnek kumaşlardan üretilir. Genellikle tek tiptir. Günlük kullanımın aksine daha boldur.

 

            Feracenin tarihi eski olsa da günümüze kadar varlığını korumuştur. Tesettür giyimde çarşaf ya da mantonun yerine tercihi yükselmiş kategori oluşturmuştur. Yaş, yöre, mevsim ve zevk olarak geniş bir yelpazede tasarlanır. Tercihe göre süsleme ve motif de kullanılan ferace moda sektöründe yerini almıştır. Artık tesettür giyim satışı yapan her yerde kolaylıkla bulunabilmektedir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.