sadsad x
asdasd
Ferace Nasıl Olmalıdır?

Ferace Nasıl Olmalıdır?

05 Eylül 2022

Günlük hayatta giymek içtin seçtiğimi kıyafetlerin genelde rahat olmasını isteriz. Hem rahatlık hem de şık olmasına akarız. Bu durumda da birçok giyim tarzı ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri de İslamiyet’e göre olan giyim tarzıdır. Bu giyim şeklinde kadınlar genelde el, ayak ve yüz dışında diğer yerlerin kapalı olmasına göre giyinmektedir. Dünya üzerinde de sayıca fazla olan bu giyim için de çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan biri de ferace olmuştur.

Ferace Nedir?

Türk giyim şeklinin günümüze göre şekillenmiş halidir. Çarşaf giyiminden çok daha eski bir giyim şeklidir. Ferace Osmanlı zamanı sadece kadınların giydiği bir şey değildi. Osmanlı zamanı feraceyi dervişler de giymekteydi. Günümüze gelene kadar sadece kadınların giydiği bir hal aldı. Osmanlı da kadın ve erkeklerin giydiği feracelere farklı isimler verilmektedir. Erkeklerin giydiği merdane, kadınların giydiği ise zerdane olarak adlandırılmaktadır.

Eski zamanda günümüzden farklı olarak daha çok koyu renklerde bulunmaktaydı. Günümüzde ise renk çeşitliliği artmıştır. Nerdeyse istediğiniz her renk ferace bulunmaktadır. Genel olarak görünüm olarak ayak bileklerine kadar uzun bir kıyafettir. Uzun kolludur. Dilerseniz kapüşonlu da seçenler bulunmaktadır. Genellikle ön kısmı fermuar ile açılıp kapanır. Fakat düğmeli olanları a bulunmaktadır. İki yanında da birer adet cep bulunabilir.

Bazen de cepsiz olabilirler. Çok kalın bir yapısı yoktur. Manto ile çarşaf arasında olan bir kıyafettir. Mevsimsel olarak üretim yapılır. Çok rahat olmasından kaynaklı üretimi artmıştır. İslami giyim koşularında vücut hatlarının görünmemesi gerektiği için feraceler de bu yönden çok kullanışlı olmaktadır. Üretildiği kumaş genellikle çuha kumaşıdır.

Ferace Çeşitleri Nelerdir?

Feracelerin renk ve model olarak birçok çeşidi bulunaktadır. Üretildiği mevsime göre bu modeller değişmektedir. Yazlık feraceler genelde daha ince kumaşlardan üretilir ve çoğu açık renklidir. Esnek olmasından dolayı dökümlü durmasını sağlar. Kışlık feraceler de daha kalın kumaşlardan üretilmektedir. Çünkü kışın genelde manto gibi kıyafetlerin yerine kullanılmaktadır.

Kış için daha çok koyu renkte ki kumaşlar tercih edilmektedir. Kalın veya yünlü olabilirler. Ama boy olarak yine ayağa kadar uzanırlar. Feraceler eskiden beri günümüze gelen ve çok fazla tercih edilen kıyafet türüdür. Sizde ferace modelleri görmek isterseniz modaselvim.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ürünlerimizi daha detaylı incelemek için ve ürün yelpazemize daha yakından bakmak için https://www.modaselvim.com/ferace adresini ziyaret edebilirsiniz.


 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.