sadsad x
asdasd
Ferace Modasındaki Şıklık

Ferace Modasındaki Şıklık

18 Eylül 2020

Ferace, Osmanlı zamanında Anadolu'daki Türklerin giydikleri bir çeşit üstlüktür. Kadınlar, çarşaftan önce bu giysiyi kullanmaktaydılar. Uzun kollu, yakasız, bol bir elbisedir. Pardesüye de benzetilebilir. Genelde omuzlardan bileklere kadar uzanır. İlk yıllarda sadece siyah renklerde olsa da, bugün farklı renklerde feracelerle de karşılaşmak mümkündür. Anadolu'nun bazı bölgelerinde söylenme şekli "ferece" şeklindedir.

İlk zamanlar feraceler fantazi ya da çuha denen kumaşlardan yapılırdı. Cepli ya da yakalı olan modelleri bulunsa da, genelde işlemesiz ve sade, siyah renkte olanlar tercih edilirdi. Aslında ferace pardesünün bir benzeri olmasına karşın pardesüden tamamen farklı bir giyim türüdür. Günümüzde nasıl ki kadınlar eşarpın, çantanın ya da ayakkabıların ferace ile uyumlu olmasına özen gösteriyorsa, eskiden de kadınlar buna çok dikkat ederlerdi.

Feracede Günümüz Modası

Nasıl ki tesettür giyimdeki tunik, elbise ve abiye modelleri gün geçtikçe yeniliklerle karşımıza çıkıyorsa, feracede de aynı şey yaşanmaktadır. Ferace günümüz modasında, özellikle kış aylarında kadınların en çok tercih ettiği tesettür giyim ürünlerinden biridir. Zira yalnızca kış ayları için değil, aynı şekilde yaz ve bahar ayları için de ferace modelleri üretilmektedir.

Mağazaların ve firmaların tasarım ekiplerinin ürettiği ferace modellerinden herhangi birini kendiniz için seçebilirsiniz. Fakat genişleyen piyasada müşterilerin isteklerine yanıt vermek adına yeni uygulamalar ortaya çıkmaya başlamıştır. Örneğin sade bir ferace modelini beğendiyseniz ve üzerine işleme istiyorsanız, bunu firmalardan ve üreticilerden talep edebiliyorsunuz. Ve bu da tabii ki sizin kendi tarzınızı yaratabileceğiniz anlamına geliyor.

Feracede Yeni Tasarımlar ve Yeni Tarzlar

Belli başlı, herkesçe bilinen ve kullanılan tasarımlar, günler geçtikçe yerini yepyeni ve benzersiz tasarımlara bırakıyor. Bu da ferace modasını yakından takip eden ve tesettür giyimi tercih eden bireylerin ilgisini çekiyor.

Örneğin siz bir modelden hoşlanırsanız fakat modelde size yakışmayacağını düşündüğünüz bir detay varsa, bunu kendinize göre ayarlayabiliyorsanız. Bu da sizin sahip olduğunuz tarzın başka kimsede olmaması anlamına geliyor. Bireyler istekleri yerine geldiği için, firmalar da müşteri memnuniyeti sağladıkları için bu durumdan mutluluk duyuyorlar.

Eğer siz de kendiniz için en uygun feraceleri bulmak isterseniz, modaselvim.com'u ziyaret edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.