Ferace Çeşitleri Nelerdir?

Ferace Çeşitleri Nelerdir?

04 Şubat 2021

Ferace, yakasız, uzun, genellikle pardesüye benzer bol bir elbisedir. Çarşaftan çok daha önce kadınların tercih ettiği bir giysidir. Bu giysiyi, Osmanlı döneminde genellikle Anadolu’daki kadınların giydiği bilinmektedir.

Ferace Çeşitleri Nelerdir?

Ferace, bol olması ve vücut hatlarını göstermemesi sebebiyle kadınlar tarafından tesettür giyimde de tercih edilmektedir. Eskiden sadece siyah ve yeşil olarak üretilen feraceler günümüz şartlarında çeşitli renklerdeki pek çok kumaştan yapılmaktadır.

Feraceler hem elbise şeklinde hem de altına herhangi bir giysi giyilebilecek şekilde tasarlanmışlardır. Elbise şekli genellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilirken, giysilerin üstüne giyilen dış giyim de kullanılan şekli ise kış aylarında tercih edilir.

Feraceler pek çok kıyafetle kombinlenerek kullanılabilmektedir. Uzun etekler, tunikler ve gömleklerle hem şık bir görünüm elde edilmekte hem de tesettür giyime uygun bir giyim şekli sağlanmış olmaktadır.

https://www.modaselvim.com/ferace

Ferace Modelleri

Günümüzde feracelerin pek çok modeli bulunmaktadır. Kemerli, pullu, sade ve fermuarlı gibi günlük kullanımlara uygun feraceler vardır.

Ayrıca kolları güpür ile bezenmiş güpürlü feraceler ve dantel detaylarıyla süslenmiş dantelli feraceler abiye kullanımlar için oldukça uygundur.

Ferace Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ferace alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri kumaştır. İnce kumaşlar iç gösterebileceği için pek tercih edilmemektedir. Feracenin üretildiği kumaşın kir tutmaması ve yıkanması sırasında renginin solmaması önem taşımaktadır.

Bol yapısı göz önüne alındığında özellikle yaz aylarında serin tutacak kumaşlardan üretilen feraceler seçilmelidir. Kış aylarında ise kişiyi sıcak tutacak daha kalın kumaşlardan üretilen feracelerin tercih sebebi olması gerekir.

Pamuklu kumaşlar, yumuşak dokuları ve terletmeme özellikleriyle yılın her mevsimin de tercih edilebilir kumaşlardandır.

Keten kumaşlar ile üretilen feraceler de terletmeme özelliğine sahiptir. Fakat bu kumaşların çabuk kırışmasından dolayı sürekli ütülenmesi gerekmektedir.

Krep kumaşlarla üretilen feraceler ise kolay ütülenebilir olma özellikleriyle tercih edilir. Krep kumaşlar, pamuk-polyester ve ipek gibi ipliklerin karışımından üretilmiştir.

Ayrıca doğal ve sentetik kumaşlardan üretilen feracelerde mevcuttur. Sentetik kumaşlar alerjik ciltlerde kızarıklıklara sebep olabilir. Bu nedenle kendi özelliklerinize uygun olan kumaştan üretilen feraceyi seçmenizde fayda vardır.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.